У Роздільній розповіли про небезпеку хвороби Лайма, яку переносять кліщі

08 Травня 2024, 13:38
Кліщ, який може викликати хворобу Лайма 404
Кліщ, який може викликати хворобу Лайма

Хвороба Лайма (кліщовий іксодовий бореліоз, лайм-бореліоз) — це трансмісивне, природно-вогнищеве захворювання, яке характеризується ураженням шкіри, нервової системи, серця, суглобів , нерідко приймає хронічний, рецидивний перебіг. 

Про це розповідають Роздiльнянському районному вiдокремленому пiдроздiлі Державної установи «Одеський ОЦКПХ МОЗ».

Збудниками захворювання є декілька видів патогенних для людини мікроорганізмів – борелій. Хазяї борелій у природі — тварини (практично всі ссавці) і птахи. Вони є прокормлювачами іксодових кліщів — переносників борелій. У природних вогнищах циркуляція збудника відбувається таким чином: кліщі – дикі тварини, птахи – кліщі. Часто до епідеміологічного ланцюжка залучаються домашні тварини. Не виключена можливість наявності і інших переносників борелій, наприклад, гедзів. 

Передача інфекції людині здійснюється під час укусу кліща, а також при попаданні випорожнень кліща на шкіру, з наступним їх втиранням при розчісуваннях. У разі розриву кліща, при неправильному його видаленні, збудник може потрапити до рани. Укуси кліщів можливі також у межах міста, при знятті кліщів з тварин. Можливе зараження при вживанні сирого козиного або коров'ячого молока інфікованих тварин. інкубаційний період (період з моменту зараження збудником до появи перших клінічних ознак) триває від 2 до 30 днів, у середньому 14 днів. 

Перший період хвороби триває в середньому сім днів. Для нього характерні симптоми інфекційного захворювання, яке перебігає з ураженням шкіри. Також зазначають синдром інтоксикації: головний біль, озноб, нудота, температура від субфебрильної до 40 С, болі в м'язах і суглобах, виражена слабкість, швидка стомлюваність, сонливість. Часто на місці укусу кліща з'являється так звана еритема – червона пляма. Почервоніння поступово збільшується по периферії, досягаючи розмірів 1 ––10 см, іноді до 60 см і більше, з'являється синюшний відтінок. Нерідко в центрі шкіра світліша, що надає еритемі кільцеподібну форму, часто вона має вид гомогенної плями. Еритема може зберігатись тривалий час (місяці), іноді зникає без лікування за 2 ––3 тижні, в окремих випадках ––швидше (за 2 – 3 дні). Іноді еритема може бути єдиним симптомом захворювання. Водночас, захворювання може перебігати без еритеми, але з гарячкою, інтоксикацією.

При укусі кліщем слід щонайшвидше звернутися до лікувального закладу. У зв'язку з відсутністю заходів специфічної профілактики особливе значення має виявлення хворих за ранніми клінічними ознаками та обов'язкова антибіотикотерапія за раціональною схемою, що дозволяє уникати важких пізніх ускладнень.

Для видалення кліща, який присмоктався, необхідно звернутися до травмпункту. За відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: слід змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з одного боку в інший пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом або петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3%-вим розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, кліща спалити. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі – звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Засоби особистого захисту від кліщів прості й доступні майже кожному:

  1. При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися у світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилеглий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, які повзають. Голову слід покривати головним убором.
  2. Само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки кожні дві години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Місце для відпочинку та нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20 ––25 м.
  3. Вдома потрібно одразу змінити одяг, білизну, ретельно оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
  4. Використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти, тобто речовини, які їх відлякують: диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, «Редет» та інші.

 

Читайте також:

 
Коментар
20/09/2024 П'ятниця
20.09.2024
19.09.2024